Zrychlené dýchání u psa v klidu: jaké jsou možné příčiny a řešení?
Psi se během svého života mohou potýkat s nejrůznějšími zdravotními problémy a komplikacemi. Jedním takovým problémem může být i zrychlené dýchání. K tomu může docházet nejen při zvýšené fyzické námaze, ale i v klidu. V tomto článku se dozvíte, co může způsobovat zrychlené dýchání u psa v klidu a jaká jsou možná řešení tohoto problému.
Zrychlené dýchání u psa v klidu
Zrychlené dýchání se může objevit u psa, když je v klidu a v podstatě se dá považovat i za lehké dýchání, protože je tiché a téměř neslyšitelné. V takovém případě nejde totiž o nic neobvyklého a stává se to například v případech, kdy jsou psi šťastní, energičtí nebo naopak nervózní. Problémem ovšem může být těžké zrychlené dýchání. Tomu je totiž potřeba věnovat pozornost.
Možné příčiny zrychleného dýchání u psa
To, že pes zrychleně dýchá i když je v klidu, může být vyvoláno mnoha faktory. Ne vždy musí být důvod k panice. V některých případech je ovšem na místě zpozornět. Mezi nejčastější možné příčiny zrychleného dýchání u psa v klidu patří například:
- přehřátí organismu
- prodělané trauma
- chronické onemocnění
- srdeční nedostatečnost
- nadměrný stres
- respirační infekce
- špatná kondice
Řešení zrychleného dýchání u psa
V první řadě je důležité všímat si dalších signálů, a to konkrétně toho, zda pes nemá neobvyklý postoj těla, jaká je jeho úroveň aktivity a reakcí apod. Tyto signály totiž mohou být klíčové pro správné stanovení diagnózy a včasné zahájení případné léčby. Jako první pomoc při zrychleném dýchání vyzkoušejte následující tipy:
- V případě, že si všimnete zrychleného dýchání u svého psa, nejprve zkuste psa lehce ochladit. Ideálně jej umístěte do dobře větraného a chladného prostoru. V případě, že problémy přetrvávají delší dobu, je na místě kontaktovat veterináře, aby psa zkontroloval.
- Zajistěte psovi klidné prostředí. Minimalizujte veškeré stresové faktory vyskytující se v jeho okolí. Mluvte na něj potichu a pohybujte se pomalu.
- Sledujte dýchání psa, jeho srdeční tep a další životní funkce. Zaznamenávejte si případná zhoršení nebo normalizování stavu.
- Pokud za problémy může pejskova špatná kondice, zařaďte po konzulatci s veterinářem vyšší míru pohybových aktivit. Můžete třeba vyrazit na společný výběh. Hodit se vám k tomu bude vhodné běžecké oblečení.
Varovné příznaky, kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc
V případě, že u svého psa pozorujete následující příznaky, je na místě bezodkladně vyhledat lékařskou pomoc:
- silná apatie a nezájem o okolí
- odmítání jídla i oblíbených pamlsků
- obtížné dýchání
- vykašlávání pěny
- nafouklé břicho
- bledé sliznice
- žluté dásně nebo oční bělmo
- neschopnost chůze a strnulý postoj
- časté zvracení
- horečka
- křeče, záchvaty nebo ztráta vědomí