Starý pes nemůže na zadní nohy: možné příčiny a řešení

Starší psi se mohou potýkat s různými zdravotními problémy a komplikacemi. Projevy stáří u psů bývají individuální, a tak zatímco někteří prožijí toto období v poklidu, jiní se mohou potýkat s potížemi. Možné jsou například problémy s pohyblivostí, konkrétně i to, že pes nemůže na zadní nohy. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou možné příčiny a jak tento problém řešit.

Stáří psa a zdravotní komplikace

Starší psi bývají vystaveni vyššímu riziku různých zdravotních komplikací. Mezi nejčastější patří degenerace kloubů a páteře. To se následně promítá do problémů s pohyblivostí a docházet může i ke změně chování. Typické jsou i viditelné obtíže při chůzi nebo při vstávání. Majitelé starších chlupáčů se tak mohou setkat s tím, že pes nemůže na zadní nohy.

Příčiny toho, proč starý pes nemůže na zadní nohy

Příčin, které způsobují bolest nebo nehybnost zadních končetin, je mnoho, a proto je pro stanovení správné diagnózy nutná konzultace s veterinářem. Problémy s hybností mohou být krátkodobé, spojené například s infekcí nebo dlouhodobé, které většinou souvisejí s nějakým chronickým onemocněním. Mezi možné příčiny těchto potíží patří například:

  1. Artritida – je doprovázena kulháním, otokem a na pohmat teplým kloubem, nechutenstvím a dalšími příznaky.
  2. Osteoartróza – dochází k degeneraci kloubu a zasažení okolních struktur. Proces rozpadu chrupavky urychluje obezita.
  3. Dysplazie kyčelních kloubů – jedná se o bolestivý proces, během kterého dochází k oslabování kyčelního kloubu. V takové chvíli hlavice stehenní kosti nezapadá přesně do jamky.
  4. Degenerativní myelopatie – dědičné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se začíná projevovat ve středním a vyšším věku. Příznaky se postupně zhoršují. V pokročilém stádiu už pes neovládá zadní končetiny a tahá je za sebou.
  5. Infekce – např. v důsledku konzumace kontaminovaného masa.

  1. Zánět meziobratlové ploténky a obratlů – nejčastěji se jedná o stav způsobený bakteriální infekcí. Z důvodu silných bolestí zad psi mívají problémy se zvedáním i se samotnou chůzí.
  2. Epilepsie – v důsledku záchvatu může dojít ke krátkodobému ochrnutí končetin.
  3. Onemocnění trávicího systému – k náhlému paralyzování končetin může dojít například z důvodu pomalé střevní peristaltiky, příliš rychlého polykání jídla nebo nadbytku sacharidů ve stravě.
  4. Průvan a prochladnutí – v důsledku průvanu a s tím souvisejícího prochladnutí může dojít ke krátkodobému paralyzování končetin.

Možná řešení problému

Mezi možná řešení patří například:

  •  speciální ortopedické pelíšky pro psy (chrání klouby a svalový systém)
  • zdravotní lehátka (výborná pomůcka, která pomáhá starším psům lépe vstát)
  • fyzioterapie (speciální cvičení a masáže pro snížení bolestivosti a zlepšení pohyblivosti kloubů)
  • plavání (jeden z nejefektivnějších způsobů pro posílení svalového aparátu nebo také jako rehabilitační procedura)
  • udržování zdravé tělesné hmotnosti (nadváha výrazně zvyšuje riziko onemocnění kloubů)
  • doplňky stravy (zmírňují příznaky a pomáhají předcházet onemocněním kloubů – např. glukosamin, chondrotoin apod.)

Zdravý životní styl jako prevence problémů

Vždy je potřeba jakékoliv komplikace s pohyblivostí řešit s veterinářem. Ten poskytne diagnostiku a možnosti případné terapie pro zlepšení kvality života psa. Jako prevence různých zdravotních problémů je klíčový zdravý životní styl psa a správné perfektně vyvážené krmivo. Důležitou roli hraje zejména pravidelný pohyb a udržování zdravé hmotnosti.

Sledujte nás naFacebookua nic vám neunikne.