Plíseň u psa: příznaky problémů
Psi se mohou potýkat s nejrůznějšími druhy nemocí a zdravotních problémů. Jedním takovým je i kožní plíseň. V tomto článku se dozvíte, jak se projevuje plíseň u psa, jaké má příznaky a jak s tímto problémem bojovat.
Kožní plísňové onemocnění u psů
Plísňové kožní onemocnění se nevyhýbá ani psům. Podobně jako u lidí jsou nepříjemným problémem. Jde o houbové onemocnění, kdy se kožní houby nejčastěji zachycují na psech s citlivější kůži, velmi často je tomu u štěňat. Riziko nákazy je největší na různých výstavách a akcích, kde se sdružuje větší množství psů. Věděli jste, že zárodky plísní mohou v domácnosti přežít až 1 rok a mohou kdykoliv nakazit nejen psa, ale i jiné zvíře nebo člověka? Jedná se totiž o vysoce infekční onemocnění, které je přenosné i na lidi. Onemocnění má poměrně dlouhou inkubační dobu, a tak se příznaky mohou objevit až po 14-28 dnech nebo dokonce i po delší době.
Jak se kožní plíseň u psů projevuje
Kožní plíseň u psů patří k velmi častým a problematickým onemocněním, se kterým se potýkají psi různých plemen a věku. Toto onemocnění se nejčastěji projevuje následujícími příznaky:
- Počáteční stádium onemocnění – v počátečním stádiu o sobě plíseň nemusí dát vůbec nijak vědět. Pes může být na pohled zdravý, nemusí mít žádné typické příznaky, ale i přesto může infekci roznášet po okolí.
- Časté a intenzivní škrábání – většinou jde o prvotní příznak. Nejprve je ovšem nutné vyloučit nákazu blechami nebo jinými vnějšími parazity.
- Viditelná zarudlá ložiska na pokožce - na kůži psa je možné pozorovat zarudlá a svědící ložiska.
- Řídnutí srsti – srst psa viditelně řídne a pod ní se mohou objevovat žluté šupinky.
- Ložiska s nažloutlými krustami – podobně jako například při seboroické dermatitidě se mohou objevit na kůži ložiska nažloutlých krust.
- Strupy a lupy v srsti – v srsti psa trpícího kožní plísní se objevují i strupy nebo svědivé lupy v srsti.
Jak s plísní kůže u psa bojovat
Léčba kožní plísně u psa by měla začínat návštěvou veterináře. Ten posoudí, v jakém stádiu je infekce, a navrhne vhodnou léčbu. Zároveň by měli všichni členové domácnosti navštívit dermatologa, u kterých je také riziko nákazy kožní plísní. Je nutné počítat s tím, že léčba je v tomto případě dlouhodobá, a to v řádech týdnů, v závažnějších případech i v řádu měsíců. Součástí léčby jsou:
- Antimykotika – celková antimykotika se nasazují jen v případech závažné infekce.
- Desinfekční a antimykotické šampony, masti a roztoky – např. šampon proti škrábání, který pomáhá eliminovat podráždění pokožky a zmírňuje svědění nebo vitamíny a oleje.
Dále v některých případech zvěrolékař předepisuje imunoglukany pro podporu imunitního systému. V případě, že je imunitní systém dostatečně silný, nemusí se nákaza plísní v budoucnu vůbec projevit nebo se už nemusí vůbec vracet. Dále je možné podávat i jiné produkty určené pro podporu obranyschopnosti.
Očkování jako prevence i léčba
Jelikož opatření v podobě použití různých mastí, roztoků a šamponů, může být nejen zdlouhavé, ale i finančně náročné, může být řešením může také očkování, které funguje nejen jako prevence, ale zároveň pomáhá při léčbě. Jde o očkování proti dermatofytům Microsporum canis. Toto očkování preventivně chrání psa před rozvojem plísní a urychluje léčbu. V případě, že jde o prevenci, jsou nutné pouze 2 dávky vakcíny, pokud jde o součást léčby, jsou nutné 3 dávky vakcíny.