Pitbull: druhy plemene
Přemýšlíte o pořízení pitbulla, ale nejste si jisti tím, pro jaké konkrétní plemeno se rozhodnout? Pro laika může být mnohdy obtížné se v jednotlivých typech pitbullů vyznat. Jedním z důvodů je i velká podobnost v názvech plemen. V následujícím článku se dozvíte, jaké jsou druhy pitbulů a jejich charakteristiky. Zjistíte i to, jaké typy krmiva jsou pro tuto rasu vhodné.
Druhy pitbullů
I přesto, že má každý z pitbullů své specifické vlastnosti, je potřeba mít na paměti, že každé plemeno má své odlišné potřeby a vlastnosti. Správný výcvik tak hraje důležitou roli pro každého psa bez ohledu na typ plemene.
1. Anglický bulteriér
Anglický bulteriér neboli „bulík“ většinou díky svému vzhledu budí u ostatních lidí jakýsi respekt. Patří mezi velké baviče a je s nimi opravdu legrace. Často se ale potýkají s různými zdravotními problémy od alergií přes problémy se sluchem až po onemocnění ledvin nebo srdce. Anglický bulteriér patří skvěle toleruje jiná plemena.
2. Stafordšírský bulteriér
Stafordšírský bulteriér bývá také zkráceně označován jako „stafbul“, „stafbulík“ nebo „sfatík“. Je nejmenším plemenem z pitbullů. Některý typ stafordšírského bulteriéra může být nižší a robustnější s větší hlavou a typově spíše jako teriér. Toto plemeno je velmi kontaktní a vhodné k dětem. Rozhodně se nemusí učit mít rád lidi, to už má zkrátka v povaze. Zároveň také patří k plemenům, které je více tolerantní k ostatním psům. Patří mezi velmi inteligentní psy vyžadující pravidelnou duševní stimulaci, aby se nenudil. Často vyniká v různých aktivitách, jako je poslušnost, agility nebo i terapeutická práce.
3. Americký stafordšírský teriér
Americký stafordšírský teriér neboli „staford“ jsou osvalení psi s širším hrudníkem a majestátnou hlavou. Mohou mít problém udržet se na vodítku, protože mají pořádnou sílu. V případě, že je špatně naučíte chůzi na vodítku, mohou být procházky s nimi poměrně náročné. Skvěle dokáží bránit svého majitele a hůře tolerují ostatní psy.
4. Americký pitbulteriér
Americký pitbulteriér je plemenem různých velikostí. Větší plemena mohou mít klidně i přes 40 kilogramů, takže může být problém je udržet. Jde o psa snášenlivého s dalším psy a kontaktního s lidem. Jde o společenské plemeno. Vyžaduje pevný, ale jemný výcvik, což jim pomůže s usměrněním energie a udržením si dobrého chování.
Strava dospělých pitbullů
Jak vybrat vhodné krmivo pro pitbulla? Vybírejte takové granule, které obsahují velké množství bílkovin živočišného původu. Ty umožní regeneraci svalů a posílení kloubů. Zvolit můžete suché nebo mokré krmivo. Výborným doplňkem stravy amerických teriérů je maso a kosti. Ideální volbou jsou kvalitní super prémiové granule. U těch si vystačíte s menšími krmnými dávkami, které obsahují více vitamínů, minerálů a stopových prvků. Gurmáni si pochutnají na výživných konzervách. Ty mohou být podávány buďto samostatně nebo v kombinaci s granulemi.
Strava štěňat pitbullů
První měsíce života psa rozhodují o jeho zdravotním stavu. Štěně pitbulla by mělo mít plnohodnotnou stravu, aby z něj vyrostl zdravý a vitální pes. Volte proto takové granule, které jsou přímo určené pro štěňata a obsahují vyvážení poměr cenných živin, důležitých vitamínů a minerálů pro zdravý vývoj a psychickou pohodu. Granule by zároveň také měly být dobře stravitelné. Do 2 měsíců věku krmte štěně 4x-6x za den, od 2 do 4 měsíců 4x za den, od 4 do 8 měsíců 3x za den a po 8. měsíci věku 2x denně. Jelikož psi mají rádi rutinu, dodržujte vždy přesný čas krmení.