Německý ovčák: zbarvení plemene
Zajímáte se o plemeno německého ovčáka? Věděli jste, že může mít různý druhy zabarvení srsti? V následujícím článku se dozvíte, jaká existují zbarvení ovčáků, jaké má toto plemeno vzhled a na jakých částech těla se svým zbarvením liší.
Plemeno německého ovčáka
Německý ovčák bývá označován jako vlčák. Je odvážným, oddaným a zároveň i věrným psem, který svým chováním a vzhledem budí patřičný respekt. Svému majiteli je vždy oddaný a připravený ho za každé situace bránit. U německých ovčáků se můžete setkat s několika typy zbarvení srsti, na různých částech těla.
Typický vzhled německého ovčáka
Německý ovčák je pes středně velkého plemeno se vzpřímeným postojem. Má ostražité oči mandlového tvaru a neustále vzpřímené uši. Dobře vyvinutý krk má na široké hrudi a silném hřbetu. Ocas se nese v oblouku svisle podél těla. Srst může být kratší i delší s dvojitou podsadou. Srst bývá delší v oblasti krku, zadních končetin a ocasu.
Různé druhy zbarvení německého ovčáka
Co se týče zbarvení německých ovčáků, setkat se můžete s čeločerným zbarvením, černým zbarvením s červenohnědý, hnědými či žlutými skvrnami, vlkošedým nebo vlkošedým zbarvením s černým sedlem a maskou. Absolutně nepřípustné je bílé zbarvení vlčáka, i když například americké chovatelské kluby jej považují za naprosto standardní. I když jsou sice nenápadné malé bílé znaky na hrudi nebo světlejší zbarvení na stranách končetin přípustné, jsou považovány za nežádoucí.
1. Celočerné zbarvení
Celočerné zbarvení německého ovčáka je v poslední době stále více populární. Kompletně celé tělo má zbarvené ve světlejších nebo tmavších odstínech černé barvy, s lehce našedlou podsadou.
2. Černé zbarvení s červenohnědými, hnědými nebo žlutými skvrnami
Kromě klasického celočerně zbarveného vlčáka je možné se setkat také s černě zbarveným ovčákem, který může mít navíc i červenohnědé, hnědé nebo žluté skvrny.
3. Vlkošedé zbarvení
Krátkosrstý vlkošedý německý ovčák se vzpřímenýma ušima byl populární především v Německu na konci 19. století. V největším počtu je bylo možné vidět například v Sasku, Durynsku a Württembersku. Některým jejich majitelé dokonce i kupírovali špičky uší do kulata.
4. Vlkošedé zbarvení s černým sedlem a maskou
Kromě klasického vlkošedého zbarvení německých ovčáků je možné se setkat také s vlkošedým zbarvením doplněným černým sedlem a maskou.
Slabá pigmentace u německých ovčáků
Němečtí ovčáci, kteří jsou bez masky, se světlýma až pichlavě žlutýma očima, se světlými až bělavými znaky na hrudi a na vnitřní straně končetin, s červenou špičkou ocasu nebo s bílými drápy, jsou považováni za slabě pigmentované. U jakéhokoliv typu zbarvení německého ovčáka musí být čenich vždy zcela černý. Podsada německého ovčáka je vždy lehce našedlá.
Typická srst německých ovčáků
Německý ovčák je chován ve dvou variantách srsti – krátká a dlouhá. Obě tyto varianty jsou s podsadou. Krátkosrstý německý ovčák by měl mít srst co možná nejhustší, přiměřeně tvrdou a správně přiléhající. Srst by měla být silnější na krku. Dlouhosrstý německý ovčák by měl mít krycí srst dlouhou měkkou a netěsně přiléhající s praporci na uších. Ocas by měl být hustý. Na hlavě a okolo vnitřku uší, na tlapkách a prstech má srst krátkou, na krku delší a silnější. Až ke spodní části předních nohou se srst prodlužuje a vytváří na zadních stranách stehen jakési „kalhoty“.