Může pes šunku: zjistěte, zda je pro něj vhodná

Chcete pro svého chlupatého čtyřnohého kamaráda jen to nejlepší a dbáte na pestrý a vyvážený jídelníček? Pokud si nejste jisty tím, co můžete svému pejskovi nabídnout na přilepšenou, v tomto článku se dozvíte, jak je to například se šunkou. Zjistěte, zda může pes šunku a zda je pro něj vhodná.

Šunka v psím jídelníčku – ano či ne?

Snad každý hafan si občas rád pochutná na nějaké té šunce, párku a podobných pochutinách. Jak je to ale s pravidelnou součástí jídelníčku? Pokud jde o šunku, obsahuje tuk a sůl, které v případě pravidelné nebo nadměrné konzumace mohou u psa způsobit zánět slinivky. Šunka tedy není vhodnou součástí jídelníčku, pokud chcete svému psímu mazlíčkovi udělat radost, volte raději nějaký ten pamlsek. I když by si totiž váš pejsek na šunce velice rád smlsnul, obsahuje mnoho látek, které by pro něj mohly být dráždivé a nebezpečné.

Proč šunka není pro psy bezpečná

Šunka není pro psy vhodná především z toho důvodu, že tato pochutina patří mezi zpracované masné výrobky, jejichž zpracování zahrnuje použití nejrůznějších aditiv, konzervačních látek a koření. Tyto složky nejsou pro psí žaludek příliš zdravé a mohou způsobovat následující potíže:

  • zvracení
  • průjem
  •  vyšší pravděpodobnost zánětu slinivky břišní
  • riziko onemocnění nebo selhání ledvin

Co se stane, když pes sní šunku?

Pokud by náhodou váš pes kousek šunky snědl, nemusíte mít vůbec žádné obavy. V případě konzumace malého množství se pravděpodobně nic nestane. Pokud má ovšem citlivější zažívání nebo trpí nějakou potravinovou alergií, může zvracet nebo mít průjem. To je problematické hlavně u štěňat.

Syrová šunka jako riziko hrozícího nebezpečí

Většina typů šunek prodávaných v obchodě je konzervovaná, ale setkat se můžete i s těmi, které se prodávají s označením „čerstvé“ a jsou tedy nevařené. Tady byste měli zpozornět. Tato varianta šunky je totiž ještě více nebezpečná než klasické šunky. Může být totiž zdrojem viru Aujeszkyho choroby, která může u psů i koček způsobit smrtelné onemocnění. Dalším možným rizikem, které se pojí s podáváním syrového masa je navíc ještě i bakteriální infekce (E.coli, salmonela apod.). Riziko bakteriální kontaminace i infekce je tak poměrně vysoké. Ohrožuje nejen zdraví vašeho psa, ale i vaše a celé domácnosti. Dalšími riziky je parazitická infekce, která může být život ohrožující.

Čím raději šunku nahradit

Šunku je vhodnější nahradit některým z kvalitních pamlsků. V případě, že chcete svému chlupatému mazlíčkovi udělat radost, sáhněte například po následujících:

Důležitost pestrého a vyváženého jídelníčku

V každém případě je potřeba myslet na zdravý a vyvážený jídelníček. V případě, že není strava vyvážená, hrozí riziko nutričního deficitu. Základem by mělo být vhodně zvolené krmivo podle konkrétních potřeb pejska – štěně/dospělý pes, vysoce fyzicky aktivní nebo méně aktivní pes, pes trpící alergií nebo intolerancí apod. Kvalitní a vyvážené krmivo by mělo obsahovat tuky a proteiny z živočišných zdrojů, tedy přímo z masa. Opravdu kvalitní granule poznáte podle toho, že obsahují alespoň 30 % masa v sušeném stavu. Obsahovat by měly i vitamíny, minerály a sacharidy.

Sledujte nás naFacebookua nic vám neunikne.