Malamut vs husky: rozdíly mezi plemeny

Malamut a husky patří k nejvíce rozšířeným tažným psům. Jde o velmi podobná plemena. Přesto se mezi nimi určité rozdíly dají najít. Zjistěte, jaké jsou hlavní rozdíly mezi těmito plemeny a podle jakých znaků či povahových rysů je možné je odlišit. Naučte se poznat klíčové rozdíly, díky kterým už tato dvě plemena nezaměníte.

husky

Typické rysy Malamuta

Aljašský malamut nebo také malamut či vlčí pes patří k nejstarším psím plemenům.

Velikost

Jde o silnější a robustnější plemeno, které má širokou hlavu a hnědé oči. Jde o mohutného psa s hlubším hrudníkem a výborně vyvinutými svaly. Váha malamuta se v dospělosti pohybuje v rozmezí 34-43 kilogramů, dospělí psi dosahují výšky 50-60 cm.  

Povaha

Má klidnější a vyrovnanější povahu, je přátelský, velmi aktivní a neustále vyžaduje pozornost. Není pro něj typické, že by přeskakoval z jedné aktivity na druhou. V porovnání s husky má tendenci být odolnější a nezávislejší, což se mnohdy projevuje menší přítulností. Je oddaný svému majiteli a vynikající hlídač. Pokud ovšem není vhodně vychován, může mít problémy s autoritou. Je více rozmýšlivý, obezřetnější a pečlivě zvažuje všechny své kroky. Často se drží blízko domovu.

Srst

Pro malamuta je typická hustší delší srst s hustou podsadou. V porovnáním se srstí huskyho je srst malamuta trochu hrubší. Poskytuje mu ochranu v drsných podmínkách. Zbarvení malamutů většinou bývá v tmavších odstínech šedé, černé nebo červené s bílými znaky. Srstí by se dal přirovnat k plyšovému medvědovi.

Typické rysy Huskyho

Husky patří v současné době mezi velmi oblíbená plemena. Často se dá rozpoznat podle výrazných modrých očí. Málokdy štěká, velmi rád ale vyje.

Velikost

Husky má mírně kompaktní tělo, menší vztyčené uši a mandlové, lehce sešikmené oči. Váha huskyho v dospělosti se pohybuje v rozmezí 16-27 kilogramů, průměrná výška je 58-66 cm.

Povaha

Je typický svou hravostí a nekonečnou energií, jsou tak ideálním společníkem pro aktivní lidi. Je velmi přátelský a sociální, naprosto zbožňuje interakce s lidmi. Nejvýraznějším znakem povahy tohoto plemene je velká potřeba pohybu a objevování. Neustále musí hledat nová dobrodružství a má tendenci jednat podle momentálního impulsu. Často hledá příležitosti, jak na každém rohu uprchnout. Je nebojácný, zvědavý a nebojí se prozkoumávat neznámá prostředí.

Srst

Husky má jemnější srst, která je kratší a odolná vůči chladu. Zbarvení může být různých barev včetně černé, šedé a hnědé.

Zdravotní aspekty u malamuta a huskyho

Obě tato plemena mohou trpět dědičným očním onemocněním (např. šedý zákal) a díky své velikosti a aktivitě jsou náchylná ke kloubním problémům. Jak husky, tak i malamut mohou mít sklony k různým kožním alergiím.

Rozdílnosti v krmení malamuta a huskyho

Pokud kde o rozdílnosti v krmení těchto plemen, jelikož jde o psy, kteří bývají náchylní k různým kloubním problémům, je potřeba zaměřit se na udržování zdravé hmotnosti zvolením vhodného krmiva a pravidelnou aktivitou. Z důvodu sklonů ke kožním alergiím jsou zlatou střední cestou hypoalergenní granule, které obsahují vyvážený poměr živin.

Husky vyžaduje kromě dostatečného množství pohybu i kvalitní krmivo, které pomůže udržet jeho tělo v dobré kondici a přispěje ke zdravé a krásné srsti. Aljašský malamut stejně jako husky potřebuje ve stravě dostatek masa. Volte proto super prémiové krmivo pro psy s co nejvyšším podílem masa pro pokrytí potřeby bílkovin.

Sledujte nás naFacebookua nic vám neunikne.