Lidské léky na bolest psa: rychlé řešení nebo nebezpečný hazard?

Nejen lidé, ale i psi se mohou občas potýkat s nepříjemnou bolestí různého původu. Člověk v takovém případě sáhne po volně dostupném léku z lékárny, ale co pes? V tomto článku se dozvíte, jak poznat, že psa trápí bolest a zda jsou lidské léky na bolest pro psa vhodným řešením nebo spíš nebezpečným hazardem.

Jak poznat, že pes trpí bolestmi

To, že chlupatý čtyřnohý kamarád trpí, je pro jeho majitele velmi stresující. Pokud se váš pejsek chová jinak než obvykle, je možné, že trpí skrytými bolestmi. Bolest u psa je možné detekovat podle následujících symptomů:

  1. Ztráta chuti k jídlu – váš pejsek se ani nedotkl oblíbených granulí nebo konzervy? Pak je zřejmé, že se se necítí dobře a možná ho něco bolí.
  2. Nutkavá péče o srst – díky svému vnitřnímu instinktu „čistit si rány“ je možné, že se v případě bolesti bude o svou srst pes starat až s přehnanou péčí.
  3. Zvláštní držení těla – to je možné pozorovat především ve chvílích klidu.
  4. Bolestivé zvuky – typické je sténání, kňučení a naříkání, kterým se snaží dát najevo to, že je něco v nepořádku.
  5. Skleslost a letargie – dochází k poklesu aktivity, nezájmu nebo i k abnormální spavosti.
  6. Třepání a chvění – bolest může dávat pejsek najevo i tím, že se třese.

Lidské léky i pro psy – ano nebo ne?

Léky určené pro lidi rozhodně psům nepodávejte. Obzvláště se vyvarujte podání ibuprofenu, paracetamolu a acylpyrinu. Psům podávejte pouze preparáty přímo určené k tomuto účelu. Veterinární analgetika jsou pouze na předpis, a to po důkladném vyšetření psa veterinářem. V případě podání léků určených lidem jde totiž o nebezpečný hazard se zdravím vašeho chlupatého mazlíčka.

Rizikem jsou především možné vedlejší účinky těchto léků – např. zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu nebo dokonce i poškození vnitřních orgánů. Konkrétně například Ibuprofen a Aspirin jsou léky pro psy toxické a mohou tak způsobit selhání ledvin nebo jater.

Kdy kontaktovat veterináře

Pokud se bolest objevuje pouze během pohybu nebo při hře, přerušte tyto aktivity do doby, než psa vyšetří veterinář. Ten by zároveň vždy měl rozhodovat o jakékoliv medikaci. Vyplatí se také vést si záznamy o tom, kdy a jak často se bolest u psa projevuje a předložit je veterináři, aby mohl lépe posoudit původ bolesti.

Jakou alternativu léků konzultovat s veterinářem

S veterinářem je případně možné konzultovat podání následujících léků:

  1. Aulin (ve formě tablet nebo gelu) – je pouze na předpis, a proto jej nikdy psovi nepodávejte bez předchozí konzultace s veterinářem. Používá se při bolestech kloubů, svalů, zubů, zad, kloubů atd.
  2. Algifen NEO – v případě křečových bolestí hladkého svalstva (trávicí trubice, žlučové a ledvinové koliky, močového měchýře atd). Je pouze na předpis.
  3. Novalgin tablety – k léčbě silné akutní nebo chronické bolesti nebo popřípadě i horečky neodpovídající na jinou léčbu. I tento lék je pouze na předpis.
  4. Weconfort kapsle – k tlumení chronické a dlouhodobé bolesti. Obsahuje konopný olej a koncentrovaný suchý extrakt z rostliny Harpago. Má protizánětlivé a analgetické účinky, a to především při léčbě kloubních problémů.
  5. MSM – přírodní organická sloučenina síry s prokázaným analgetickými a protizánětlivými účinky. Podporuje zdraví kloubů a vazů, kvalitu kůže a srsti.
  6. Homeopatika – např. Rescue Bachovy kapky obsahujících směs bylin za účelem zlepšení fyzického a psychického stavu psa. Přináší rychlou úlevu v krizové situaci (nehody, úrazy, cestová apod.).
  7. CBD – nemá psychoaktivní účinky a pomáhá aktivovat rovnováhu v těle. Může pomáhat při bolestech kloubů, zánětech atd. Účinek se ovšem dostaví až po delší době užívání. 

Sledujte nás naFacebookua nic vám neunikne.