Kočka padá na stranu: možné příčiny a řešení problémů
Máte doma kočičku, která padá na stranu, má nejistou chůzi, často padá nebo má nějaké podobné poruchy spojené s koordinací pohybu? Možná vaše kočka trpí tzv. ataxií. Následující článek vám podrobněji představí tento problém, se kterými se mohou kočky potýkat a pomůže vám zjistit nejen jeho příčiny, ale i to, jak danou situaci řešit.
Ataxie – porucha koordinace pohybů
Porucha koordinace pohybů je odborně nazývána „ataxie“. Nejde ale o onemocnění, nýbrž jen o poruchu. U koček, které tímto problémem trpí, můžete pozorovat následující příznaky:
- ztráta rovnováhy
- časté pády
- abnormální klidnost
- zvýšená ospalost
- nezvyklé křížení nohou během chůze
- třes hlavy
- přehnaně velké kroky při chůzi
- naklánění hlavy na stranu
- kmitání očí
Typy ataxie
- Vestibulární – projevuje se hlavně záklonem hlavy a častými pády, které jsou způsobeny ztrátou orientace. Častá je i nadměrná ospalost.
- Senzorická – kočka není schopna uvědomovat si nohy ve svém prostoru a nohy se jí proto během chůze kříží. Důvodem je často onemocnění míchy.
- Mozečková – typické jsou nekoordinované pohyby končetin, trupu či hlavy.
Možné příčiny, proč kočka padá na stranu
Příčin toho, proč kočka padá na stranu, může být dlouhá řady. Nejčastěji jsou to následující důvody:
- infekce (bakteriální, virová nebo plísňová)
- různé záněty v těle
- onemocnění srdce
- vývojové vady
- nádor doléhající na mozek nebo páteř
- úraz
- nevhodná strava
- nedostatek živin
Co dělat, když u kočky zpozorujete příznaky ataxie
Pokud si všimnete jakýchkoliv příznaků, které by mohly směřovat k ataxii, rozhodně tyto signály neberte na lehkou váhu. Tento problém je poměrně závažný a může mít dlouhou řadu příčin, a proto je v každém případě nutné jej konzultovat s veterinářem.
Stanovení diagnózy ataxie veterinářem
V případě jakýchkoliv pochybností navštivte s vaší kočkou veterináře, který provede potřebná vyšetření pro stanovení správné diagnózy:
- Veterinář nejprve zjistí potřebné informace o konkrétních stravovacích návycích kočky nebo případném užívání léků v nedávné době.
- Následuje kompletní prohlídka zahrnující kontrolu uší pro vyloučení infekce.
- Dále lékař provádí neurologické vyšetření za účelem kontroly smyslů kočky. Důležité je určit lokalizaci a rozsah poškození.
- Odběry krve pomohou odhalit případné infekce v těle, vyloučit toxoplazmózu nebo infekci kočičím koronavirem.
- Klíčové může být i vyšetření mozkomíšního moku nebo různé zobrazovací metody (např. rentgen).
Léčba přepadávání na stranu u kočky
Ataxii u koček je možné vyléčit, ne ale ve všech případech. Vždy záleží na tom, o jaký konkrétní typ ataxie se jedná a co ji způsobilo. Pokud je příčinou nějaká infekce, může pomoci antibiotická léčba. V případě, že je příčinou nádor nebo zlomenina, je na místě operativní řešení. Pokud je ale příčina ataxie neznámá, nezbývá než využít možnost podpůrné léčby, která doprovodné projevy alespoň částečně zmírní. Pokud má kočka nedostatek vitamínu B1, je na místě jeho doplnění pomocí doplňků stravy. V některých případech je možné i to, že problémy samy odezní.
Opatření pro kočku trpící ataxií
V každém případě je nutné přijmout v případě, že máte kočku trpící ataxií, potřebná opatření. Klíčové je zajištění bezpečného prostředí pro život. V první řadě nepouštějte kočku ven a nechte si ji doma. Upravte místo, kde se bude pohybovat tak, aby kočce nehrozil pád z výšky. Misky s jídlem a vodou jí dejte do blízkosti pelíšku pro zajištění pohodlnějšího přístupu.