Jak naučit psa na vodítku?
Chtěli byste svého pejska naučit na vodítku, ale nevíte jak na to? Následující článek je zaměření na výuku psů chůze na vodítku. Inspirujte se praktickými radami a technikami na to, jak naučit svého psa klidné a správné chůzi na vodítku, tak aby mohly být procházky příjemné pro obě strany.
Význam výcviku psa na vodítku
Výcvik psa na vodítku hraje důležitou roli v životě psa. Správná chůze na vodítku je totiž klíčová nejen pro bezpečnost psa samotného, ale i jeho majitele. Mimo to také přináší následující výhody:
- snadnější kontrola psa (především v rušnějších a přeplněných oblastech)
- kontrola vzdálenosti
- zabránění útěku psa
- snížení rizika úrazu
Základní kroky, jak začít s výcvikem
Pokud právě začínáte s výcvikem psa na vodítku, budou se vám hodit následující tipy, které vám celý proces pomohou lépe zvládnout:
- Začínejte s výcvikem v klidném a známém prostředí, aby se váš pes mohl maximálně soustředit.
- Pro výcvik používejte pohodlné a vhodné vodítko a obojek, popřípadě postroj. Pro štěně je vhodný lehčí a širší obojek, který ho nebude tahat k zemi. Pro dospělého psa volte širší obojek, který umístěte na krk tak, aby se do prostoru mezi obojkem a krkem vešly dva prsty.
- S nácvikem začínejte co nejdříve, a to ideálně ve chvíli, kdy si psa pořídíte.
- Pokud není pes na obojek zvyklý, nechávejte mu ho na sobě i doma.
- Rozhodně nenechávejte vodítko připnuté na obojku a psa s ním volně běhat. Tento postup by ho mohl spíše vyděsit.
- Pro výcvik se vám budou hodit i pamlsky jako odměna. Ty můžete mít uložené třeba v praktickém pamlskovníku.
Techniky a postupy výcviku psa na vodítku
- Nejprve začněte s nácvikem na klidném místě.
- Nedovolte vašemu parťákovi, aby si během procházek na vodítku značkoval každý roh. Nechte ho jednoduše prozkoumat všechny pachy, ale zůstaňte pánem celé situace.
- Se psem na vodítku necukejte, docílili byste jen opačného efektu.
- Chůze na vodítku je během na dlouhou trať. Někdy to může trvat i několik měsíců, než se tomu pejsek naučí. Nečekejte proto hned od začátku zázraky.
- Myslete na to, že vodítko je poutem mezi psem a vámi a že není donucovacím prostředkem.
- V případě, že učíte psa na stopovacím vodítku, postupujte tak, že jedno místo je start a druhé cíl. Na cílovou čáru nastavte misku s pamlsky a vzdalte se na pár kroků. Poté jděte se psem směrem k misce. Pokud bude pes příliš tahat, vraťte se na start a začněte znovu.
- Postupem času můžete zvyšovat obtížnost výcviku v tom smyslu, že se se psem přesunete do rušnější oblasti.
Běžné problémy, které mohou při výcviku psa nastat
Během nácviku psa na vodítku se možná setkáte s běžnými problémy, které mohou nastat. Takovým častým problémem je například to, že pes na vodítku tahá. V takovém případě zkoušejte několikrát měnit směr nebo se zastavte a nechte psa dojít až na konec vodítka. Poté zůstaňte stát až do té doby, dokud se k vám pes nevrátí.
Důležitost trpělivosti a konzistence během výcviku
Během výcviku myslete na to, že každý pes se učí jiným tempem a je proto velmi důležité se nevzdávat, i když to bude třeba trvat delší dobu, než pes zvládne chůzi na vodítku.
Ve chvíli, kdy se snažíte dělat maximum pro to, abyste naučili psa na vodítko a on příliš nevnímá a stále tahá nebo si chodí kam chce, může být důvodem stres. V takovém případě je vhodné se zaměřit na odbourání stresu a strachu a teprve poté se věnovat výcviku s vodítkem. Větším stresem a strachem trpí spíše psi z množíren nebo týraní psi, kteří byli chováni v nevhodných podmínkách.