Hnisavé pupínky u psa: možné příčiny a řešení
Nejen lidé, ale i psi se potýkají s různými zdravotními problémy a komplikacemi. Mezi možné potíže patří například i hnisavé pupínky, které mohou být doprovázeny i nepříjemným svěděním nebo bolestivostí. V následujícím článku se dozvíte, jaké jsou možné příčiny a řešení těchto problémů.
Hnisavé pupínky u psa
Některá plemena psů bývají k tvorbě hnisavých pupínků náchylnější. Mezi plemena, která mají díky své specifické struktuře kůže sklony ke kožním problémům, patří například buldočci, mopslíci nebo boxeři. Hnisavé pupínky poznáte podle jejich typického vzhledu. Obvykle totiž mívají bílou nebo žlutou barvu a různou velikost od menší až po větší. Mohou mít dokonce i podobu velkých boulí. Nejčastěji se vyskytují v místech, kde je kůže velmi jemná a tenká (např. břicho, třísla nebo v okolí tlamy). Pupínky mohu být navíc ještě doprovázeny svěděním a zarudnutím. Ve chvíli, kdy si pes podrážděná místa začne škrábat, může dojít k rozvoji infekce.
Příčiny hnisavých pupínků u psů
- Kombinace lokální a celkové terapie – v závažnějších případech je nutná kombinace lokální terapie s užíváním antibiotik, antimykotik nebo kortikoidů podle konkrétní příčiny. Svědění pomohou zmírnit antihistaminika. Silné a protizánětlivé a protisvědivé účinky mají kortikosteroidy.
Mezi nejčastější příčiny tvorby hnisavých pupínků u psů patří:
-
hormonální změny (ovlivňují zejména mladé psy v období puberty)
-
potravinové alergie
-
alergie na prach nebo pyl
-
bakteriální infekce (způsobené stafylokoky – tzv. pyodermie)
-
suchá pokožka
-
časté koupání šamponem
-
autoimunitní onemocnění
-
problémy s játry nebo ledvinami
-
podráždění pokožky způsobené látkami obsaženými v antiparazitických obojcích
-
stres a deprese
Možná řešení hnisavých pupínků
Základem pro efektivní léčbu hnisavých pupínků a zlepšení kvality života je správná diagnostika. Délka léčby se odvíjí od závažnosti problému. Může trvat několik týdnů až měsíců. Mezi dostupné možnosti léčby patří například:
-
Používání speciálního šamponu - v některých případech může pomoci šampon s obsahem antibiotik.
-
Podávání antibiotik - někdy je nutné podávat antibiotika ve formě tablet.
-
Užívání doplňků stravy - vhodné je podávat přípravek určený k posílení imunitního systému a tím i obranyschopnosti kůže.
-
Podávání antiparazitik – vnitřně nebo vnějšně v podobě kapek či mastí přímo na postižená místa.
Faktory ovlivňující stav kůže psa
Mezi faktory, které ovlivňují stav kůže psa, patří mimo jiné i vlhkost nebo špatná hygiena. V takovém případě se mohou hnisavé pupínky na kůži objevit například po koupání, pokud zůstala srst a pokožka déle vlhká. Stav kůže psa ovlivňuje i strava. Například změna krmiva může v některých případech vyvolat alergickou reakci, která se mimo jiné projeví právě i pupínky. Jako prevence jsou vhodnou volbou kvalitní hypoalergenní granule, které jsou ideální pro psy všech věkových kategorií a plemen. V případě potravinových alergií je řešením krmivo s hmyzím proteinem.
Kdy vyhledat veterináře
V případě, že si nejste jisti, co stojí za problémy vašeho psa nebo pokud se stav zhoršuje, je vhodné vyhledat veterináře. Ten provede důkladné vyšetření a doporučí vhodnou léčbu. Nejčastěji se diagnostika provádí na základě kožních stěrů a krevních testů. Kožní stěry umožní zjistit přítomnost bakterií, parazitů či kvasinek, zatímco krevní testy odhalí případné zánětlivé procesy nebo hormonální nerovnováhu. Dále je možné provést testy na různé alergie nebo analyzovat vzorek kůže.