Bílý rotvajler: existuje vůbec?
Rotvajler je německé psí plemeno typicky černého zbarvení. Jde o velkého psa se středně dlouhými krycími chlupy a tvrdým hustým podsrstím. V následujícím článku zjistíte, jaké má rotvajler povahové a vzhledové rysy. Dozvíte se také to, zdali existuje bílý rotvajler a jak takové zbarvení může u tohoto i dalších plemen vzniknout.
Jak je to s bílým rotvajlerem
Možná už jste někdy zaslechli zmínku o bílém rotvajlerovi. Co se tohoto týče, pak standardní zbarvení u rotvajlerů je hnědé, černé nebo hnědočerné. Bílé zbarvení u rotvajlerů bývá spíše způsobeno nějakým procesem křížení či poruchou pigmentace. Za změnou barvy srsti mohou být především genetické predispozice. Buňky produkují 2 typy melaninu, lišící se barevností pigmentů, a právě ty vytváří různou škálu barev. Na vině může být v případě atypické barvy srsti také autoimunitní onemocnění, konkrétní vitiligo, pro které je typická ztráta pigmentace. Toto onemocnění je častější u některých plemen – mimo rotvajlera, je to také německý ovčák, jezevčík a další.
Typické vlastnosti bílého rotvajlera
Co se týče typických vlastností bílého rotvajlera, jsou stejné jako u klasického. Tato rasa je obecně veřejností někdy chybně označována jako agresivní. Často proto slouží jako obranný a policejní pes. Platí pro něj následující:
- Je psem s vyváženou psychikou.
- Vyžaduje vhodný a důsledný přístup.
- Je tvrdohlavý, nezávislý a sebevědomý se sklony k dominanci.
- Je to velmi aktivní rasa lačnící po pravidelném a dostatečném pohybu. Právě nedostatek fyzické aktivity může u rotvajlerů vést ke změnám chování.
- V povaze rotvajlerů je ochrana mladších členů smečky, a proto se rádi starají o děti. Kontakt s dětmi ovšem musí vždy probíhat pouze za dohledu dospělé osoby.
Charakteristické rysy bílého rotvajlera
Dospělé feny rotvajlera dorůstají do výšky přibližně 56-63 cm a váží mezi 42-50 kilogramy. Dospělý pes tohoto plemene dorůstá do výšky přibližně 61-68 cm a jeho váha se pohybuje mezi 45-54 kilogramy. Srst rotvajlerů je dvojvrstvá – typické jsou středně dlouhé krycí chlupy a tvrdé, těsně přilehlé husté podsrstí. Ocas sahá do výšky prvního nebo druhého obratle, bývá visící nebo nesený v linii hřbetu.
Zdraví, péče a výživa bílých rotvajlerů
Průměrná délka života bílých rotvajlerů se pohybuje kolem 8-10 let. Tato rasa se často potýká s následujícími onemocněními:
- dysplazie loketních nebo kyčelních kloubů
- kožní problémy
- alergie
- oční choroby
- srdeční onemocnění
- torze žaludku a další žaludeční onemocnění
- různé typy nádorů
- idiopatická artritida (zejména u mladších psů)
Co se obecně týče péče o rotvajlera, musíte počítat s její větší náročností, především, co se týče péče o srst a hygienu. Pravidelně je nutné vyčesávat srst pomocí gumové rukavice nebo měkkého kartáče, častěji pak při línání. Strava rotvajlera by měla být bohatá na bílkoviny, a to v přiměřeném množství podle fáze života a fyzické aktivity. Pokrmy by měly být rozděleny na dvě porce během dne nebo ještě navíc po fyzické aktivitě. Po jídle je u této rasy nutný odpočinek, čímž se předchází nadýmání, a dalším žaludečním onemocněním, na které rotvajleři obecně poměrně často trpí.