Alergie u psa a vliv na oči
Různé alergie postihují nejen lidi, ale i pejsky. V současné době se jedná o velmi rozšířený problém. Podle odhadů na některou ze složek granulí trpí alergií přibližně 30 % psů. V následujícím článku se dozvíte, jakými alergiemi psi nejčastěji trpí, jaký mají vliv na oči i to, jak případné problémy řešit a situaci zlepšit. Dozvíte se i to, kdy už je na místě, řešit daný zdravotní stav s veterinářem.
Podrážděné oči u psa
Podrážděné oči jsou u psů poměrně častým problémem. Může k tomu docházet z několika různých důvodů. Častou příčinou je cizí těleso v oku, prach, písek apod. Stejně jako u lidí může být na vině i právě kontakt s alergenem. Výsledkem jsou nepříjemné projevy, které pejskovi ztěžují pocit komfortu a pohodlí. V tomto ohledu je důležité zaměřit se na správnou a pravidelnou hygienu. Klíčové je i omezení styku psa s alergenem, který mu způsobuje největší problémy.
Vliv alergie na oči u psů
Mezi běžné alergeny, které u psů způsobují alergickou reakci, patří blechy, roztoči, trávy, pyly nebo také roztoči. Pokud má pes alergickou reakci po kontaktu s jakýmkoliv alergenem, můžete pozorovat častější drbání, zarudlou kůži, ale mnohdy se i tento problém podepíše právě na očích. Typické jsou následující příznaky:
- pálení a řezání
- nepříjemné svědění očí
- pocit cizího tělesa v oku
- zarudnutí očí a jejich okolí
- výtok z očí
- popraskané žilky v bělmu
- nateklá a podrážděná víčka
- zarudnutí bělma a vnitřní části očního víčka
- rozmazané vidění
- zarudnutí a otok kůže v blízkém okolí očí
Kdy kvůli problémům s očima kontaktovat veterináře
V případě, že máte podezření na alergii nebo má váš pejsek různé problémy s očima, vyplatí se kontaktovat veterináře, který psa důkladně vyšetří a provede odběry krve, z jejichž výsledků bude možné přesně určit, na co je pes alergický. Kromě testů na potravinové alergie se provádí i testy na alergie z prostředí, ve kterém pes žije.
Nejčastější možné příčiny alergií u psů
Mezi nejčastější příčiny alergií u psů obecně patří:
- Potravinové alergie – nejčastěji se jedná o přecitlivělost na bílkovinu kravského mléka, na hovězí, vepřové, drůbeží nebo rybí maso, vejce, obilniny a průmyslová krmiva.
- Pylové alergie – častým důvodem alergické reakce jsou také pylové alergie. Většinou se u psa objevují do 3 let věku a postupem času se projevy zhoršují.
- Kontaktní alergie – na látky obsažené v šamponech, pracích prostředcích, čističích koberců a další látky používané v domácnosti.
- Alergie na roztoče – zdrojem roztočů nejčastěji bývá psí pelíšek, polštáře, gauč, lůžkoviny nebo také koberce.
Jak alergiím předcházet do budoucna
Jako preventivní opatření vedoucí k předcházení alergickým reakcím do budoucna, jsou vhodná následující opatření:
- Hypoalergenní krmivo – ultraprémiové hypoalergenní granule pro psy jsou vhodným řešením pro psy trpící potravinovou alergií. Neobsahují lepek, geneticky modifikované složky, pšenici, sóju, krev ani chemické konzervanty. Pro psy s citlivým zažíváním nebo alergií na všechny druhy masa jsou skvělou volbou speciální hmyzí granule.
- Hypoalergenní kosmetika pro psy – v sekci péče o srst najdete kvalitní produkty, jako jsou šampony a kondicionéry určené právě pro pejsky s citlivou pokožku.
- Doplňky stravy – speciální vitamíny a oleje s obsahem nenasycených mastných kyselin a dalších účinných látek pomáhají podporovat látkovou výměnu v kůži.
- Vyvarování se kontaktu s alergenem, který pejskovi způsobuje největší problémy.